لفغل

هر آنچه باید درباره پروپوزال بدانید

اکثر دانشجویان، کارشناسان و پژوهشگران با واژه پروپوزالدر دانشگاه و کارهای خود رو به رو هستند. پروپوزال آماده از واژه انگلیسی آمده و به معنی پیشنهاد است. حال در تحقیق­های پژوهشی، پروپوزال آماده کارشناسی ارشد و دکتری را با عنوان پیشنهاد پژوهشی می­شناسند و طرح اولیه و نقشه کلی هرکار تحقیقی و تحقیقاتی خواهد بود. می­توان به جرأت گفت، تمام اساتید و دانشجویان با پروپوزال و پروپوزال نویسی آشنایی دارند، اما شاید در این بین محدود افرادی زمانی­که این واژه را می­شنوند، برایشان سوال باشد که پروپوزال چیست و چگونه باید به پروپوزال نویسی پرداخت؟ ما در این مطلب قصد داریم تا بیشتر راجع به این امر مهم بپردازیم، تا افرادی که با پروپوزال آشنایی ندارند، تمام مراحل آن را بشناسند.

ذدانلود نمونه پروپوزال آماده و تکمیل شده

یک تعریف کلی از پروپوزال آماده

در واقع، یک دانشجو یا یک پژوهشگر طرح و ایده­ای که در ذهن دارد را باید به صورت استاندارد و مکتوب، به سازمان یا گروه خاصی پیشنهاد دهد. این طرح اولیه پیشنهادی را پروپوزال گویند و مراحل نوشتن آن را، پروپوزال نویسی می­نامند. در حالت کلی، زمانی­که نمونه پروپوزال آماده ارائه شود باید به گونه­ای باشد که فرد خبره­ای که آن را می­خواند، به طور کامل آن را متوجه شده و نمایی از پروژه را برای خود مجسم نماید. اگر بخواهیم شفاف­تر بیان کنیم و یک مثال ساده بزنیم، این گونه خواهد بود که ساخت یک اپلیکیشن کاربردی را در نظر بگیرید. صاحب پروژه اگر بخواهد او را به یک سازمان علم و فناوری معرفی نماید و از آن دفاع کند، باید برای این پروژه یک نمونه پروپوزال آماده تکمیل شده خوب تهیه نماید.

در هنگام پروپوزال نویسی باید به تمام موارد مهم توجه شود. نقطه شروع و پایان مشخص، هدف پروژه به صورت مختصر و واضح معرفی گردد. در نتیجه، می­توان گفت پروپوزال به نوعی طرح و نقشه راهنما برای پروژه پژوهشی بوده و نوشتن آن، علاوه بر اینکه طرح پیشنهادی را به سازمان و گروه­ها توضیح می­دهد، کمک حال خوبی برای خود پژوهشگر است. فردی در هنگام دفاع طرح و پروپوزال خود به موفقیت می­رسد که پروپوزال آماده دقیق، مدرن و ایده نو داشته باشد.

خرید پروپوزال آماده کارشناسی ارشد و دکتری

کاربردهای پروپوزال کجاست؟

افرادی که با این واژه زیاد آشنایی ندارند و حال با توضیحی که داده­ایم، با پروپوزال آشنا شده­اند شاید این سوال در ذهنشان نقش ببندد که بیشترین کاربرد پروپوزال نویسی کجاست؟ در مقاطع مختلف تحصیلی بخصوص در مقاطع ارشد و پروپوزال آماده دکتری، دانشجویان باید برای بالا بردن درجه علمی خود، مقالات پژوهشی یا پایان نامه به اساتید ارائه دهند. به طور معمول، پیش از انجام مقالات پژوهشی خود می­بایست یک طرح اولیه از تحقیق کنند. این طرح اولیه همان طرح پیشنهادی یا نمونه پروپوزال آماده است. اما در حالت دیگری که پروپوزال نویسی کاربرد دارد، می­توان به تحقیقات علمی پژوهشگران اشاره کرد. پژوهشگری که قصد ریسرچ و پژوهش را خواهد داشت و می­خواهد تز یا پروژه­ای را شروع نماید و آن را ارائه دهد، باید قبل از هر کاری یک طرح اولیه از تحقیق  و پژوهش خود را آماده کند.

پروپوزال نویسی را جدی بگیرید

سنجش علمی افراد در واقع از طریق پروپوزال آماده میسر می­شود. طرح پیشنهادی تحقیق بسیار فرآیند مهمی بوده و در نتیجه، دانشجویان و پژوهشگران باید در هنگام پروپوزال نویسی تمام تلاش خود را، جهت تنظیم آن به­کار گیرند و به تمام سوالات وابسته مسلط باشند. زیرا ممکن است استادان راهنما و داورانی که در زمان دفاع حضور دارند، دانشجویان و پژوهشگران را سوال پیچ کنند. از این رو، با آماده بودن دانشجویان یا پژوهشگران و نوشتن بهترین پروپوزال آماده ، آنها در زمان دفاع و سوالات داوران جواب تمام سوالات را با آرامش و به بهترین نحو پاسخ خواهند داد.

چگونه پروپوزال بنویسیم؟

پروپوزال امری مهم بوده و از این جهت پروپوزال نویسی باید طبق یک چهارچوب معین، استاندارد و به بهترین نحو انجام گیرد. اگر بخواهیم شفاف­تر بگوییم، پروپوزال نویسی آغاز طرح تحقیقاتی و شروع انجام کار است. ساختار پروپوزال نویسی از بخش­های مختلفی تشکیل می­شوند. اجزای Proposal عبارت­اند از:

انتخاب عنوان موضوع

می­توان گفت یکی از اصلی­ترین و مهمترین بخش­های پروپوزال­نویسی، موضوع تحقیق است. موضوع یا عنوان باید بر اساس یکسری از معیارها و به طور مناسب تعیین شود. اما باید توجه داشت که قبل از هر کاری، موضوع باید به گونه­ای باشد که دانشجو یا پژوهشگر به موضوع و عنوان علاقه­مند بوده و تحقیقات را با عشق و علاقه انجام دهد..

در حالت کلی عنوان پروپوزال آماده باید:

 • مدرن، نو و جالب باشد.

 • واضح و روشن

 • به دو زبان فارسی و انگلیسی نوشته شود.

 • مختصر و مفید، نه خیلی کوتاه و نه خیلی بلند

 • آغاز عنوان موضوع با بررسی، ارائه الگو، مطالعه، طراحی، تحلیلی بر، تبیین

 • ارزش تحقیق زیادی داشته باشد.

 • دربرگیرنده تمام محتویات پروژه

 • بیان کننده هدف تحقیق

 • دارای قابلیت اجرا؛ به این معنی که توجه نمایید آیا تمام امکانات و شرایط لازم جهت انجام تحقیق در خصوص موضوع مربوطه وجود دارد یا خیر؟ اگر یک موضوع تمام ویژگی­های لازم را داشته باشد اما قابل انجام نباشد، موضوع خوبی نخواهد بود.

 • کاربردی، مناسب با زمان و مقرون به صرفه

اما بیشتر موضوعاتی که هدف تحقیق آنها حل مشکلات موجود در زندگی بشر است، مورد توجه قرار می­گیرد

بیان مسأله در ارائه پروپوزال آماده دکتری

یکی دیگر از بخش­هایی که در پروپوزال نویسی بسیار حائز اهمیت است، بیان و توضیح مسأله پژوهش و تحقیق خواهد بود. طرح مساله، در واقع شرط اساسی طراحی مناسب هر گونه طرح تحقیق کارآمد به شمار می رود. در این قسمت باید موضوع به گونه­ای بیان شود که دربرگیرنده تمام محتویات تحقیق باشد و مشخص نماید اصل پروژه درباره چیست و چرا باید انجام گیرد. بیان مسئله نباید از هم گسسته بوده و مفهوم را برای مخاطب سخت کند. بلکه باید هر ترفندی را بکار برد تا مخاطب جذب طرح پیشنهادی شود و آن را برگزیند.

دانشجو یا پژوهشگر باید در زمان پروپوزال نویسی ، مسئله و مشکل را بیان کرده و از جملاتی واضح، شیوا، کلمات موثر پرمعنی استفاده کنند. توجه داشته که باید پس از بیان مسئله، تمام مخفف­ها و عبارات خیلی سریع توضیح داده شود تا مخاطبین آنها را بشناسند. محققین می­بایست تمام شواهد و عواملی که در راستای مشکلات، وجود دارد را بیان نماید و راهکار حل مسئله به کمک طرح خود را به طور واضحی توضیح دهد.

مشخص کردن سوالات و فرضیات پروژه

بهتر است در یا طرح اولیه پیشنهادی، تمام سوالات و فرضیاتی که در راستای آن موجود بوده معین گردد و در هنگام، پروپوزال نویسی قید گردد. پژوهشگر یا دانشجو می­تواند ابتدا سوالاتی که وجود داشته را در این بخش طبقه بندی کند و در چندین سطر بنویسد. جالب است بدانید که به کمک این ترفند می­توان علاوه بر اینکه بخش پروپوزال آماده را تکمیل کند، کمک حالی باشد برای مشخص شدن هدف و قصد انجام این پروژه ، همچنین تمام نیازها بیان خواهد شد. یک امر مهم این بوده که سوالات نباید خارج از اهداف تحقیق بیان شوند. شروع پرسش­ها با چرا؟ چگونه؟ چه چیز است.

فرضیه چطور؟

به طور معمول، تحقیقات علمی حول یک مسئله یا مشکلی صورت می­گیرد. محقق می­بایست دارای قدرت ذهنی و تصور بالایی باشد و حدس و گمان­ها را مشخص نماید. به طور کلی، فرضيه تحقيق را يک حدس علمي يا پيش داوري می­توان دانست. برای نمونه پروپوزال آماده دکتری هم باید به فرضیه پرداخت و محقق جهت مشخص کردن نقطه شروع، می­بایست فرضیه داشته باشد. خواه این فرضیه تحقیق رد یا تایید می­شود به داوران بستگی دارد تماس.

ابزار تحقیق

گاهی جهت انجام تحقیق به ابزارهای خاصی نیاز است. به طور مثال، برای پژوهش­های پزشکی نیاز به آزامایشگاه­های مجهز و ابزارهای مخصوصی خواهد بود. از این رو، باید در پروپوزال نویسی به ابزارهای تحقیق مورد نیاز پرداخت.

پرداختن به پیشینه تحقیقات

در پروپوزال نویسی می­بایست به مرور ادبیات و پیشینه تحقیق پرداخته شود. به این معنی که، باید کتاب­ها و مقالاتی را خواند و توضیح داد که به این موضوع طرح پرداخته­اند و روش­های حل مسئله آنها را بیان کرد. همه تحقیقاتی که برای طرح مربوطه انجام شده است باید در بخش مرور ادبیات درج گردد. به کمک این روش، نقاط ضعف و قوت کارهای پیشین در پایان نامه مشخص می­شود. اهمیت رجوع به پیشینه تحقیق:

 • برقراری ارتباط با تحقیقات قبلی
 • عدم دوباره کاری و سرقت ادبی
 • کمک گرفتن و استفاده از تجربیات مفید

هدف های انجام پژوهش

اهداف تحقیق به دو دسته کلی و خاص(جزئی) تقسیم بندی می­شوند. اهداف کلی در پروپوزال آماده، همان موضوع تحقیق بوده که تا انتهای پروژه به آن می­پردازیم و آن را به صورت واضح و روشن بیان می­کنیم. اما گونه دیگری از اهداف تحقیق، هدف­های جزئی هستند که از شکسته شدن هدف کلی نشات می­گیرند. در واقع، هدف­های جزئی در رسیدن به هدف کلی کمک خواهند کرد. 

درج فهرست منابع

به طور حتم در پروپوزال نویسی آماده و تحقیق، از منابع داخلی و خارجی کمک گرفته خواهد شد. محقق برای جمع آوری اطلاعات برای پروژه خود از آنها استفاده می­کند. از این رو، می­بایست در زمان نوشتن تمام منابعی که از آنها کمک می­گیرند را در انتهای گزارش قید نمایند. همچنین ، منابع باید از تنوع بسیار خوبی برخوردار باشند. فهرست منابع باید به روشAPA  باشد. به طور مثال:

کتاب: نام خانودگی، نام (سال نشر). عنوان کتاب، مترجم، محل انتشار، ناشر.

مقاله: نام خانودگی، نام (سال نشر). عنوان مقاله، عنوان نشریه، دوره، شماره، ناشر.

پایان نامه: نام خانوادگی، نام (سال نگارش). عنوان پایان نامه، پایان نامه مقطع ارشد/ رساله دکتری، ذکر رشته تحصیلی، نام دانشکده، نام دانشگاه، محل دانشگاه

 

 

 

 

انجمن های علمی پژوهشی دانشگاه پیام نور

نوشتن پايان نامه .....کار تحقیقاتی....ترجمه کتاب...محاسبات آماری

Writing thesis isn’t difficult

اصلا كار مشكلي نيست 

Don’t worry .we are with you from the start to the end

نگران نباشيد .

 ما از ابتدا تا آخردر كنار شما هستيم

از پروپوزال تا جشن فارغ التحصیلی...

شعار ما : دقت – سرعت – صداقت – حفظ اسرار

 www.ipnuportal.ir.

ارائه رایگان موضوعات پایان نامه براساس مقالات بیس معتبر (ISI)و 2009 به بعدوپشتیبانی تاتصویب موضوع

 - مشاوره وتدوین پروپزال دکتری برای دانشگاههای خارج کشور (مالزی،هند،کانادا،...)

 -مشاوره وانتخاب موضوع پایان نامه منطبق بازمینه شغلی،علاقه وتوانایی دفاع دانشجو

- این موسسه کارهای پذیرفته راداخل موسسه وتوسط کارشناسان موسسه انجام میدهدونقش واسطه ندارد که طرحهارا

درهمه رشته هاپذیرفته وآنهاراواگذارنماید.

-  این موسسه بادراختیارداشتن یوزرپسوردسایتهای دانلودتخصصی مقالات روزوعلمی دنیانظیرScience direct،Elsevier و  ...

موضوعات پایان نامه هارابامقالات بیس وپایه 20-2019 انتخاب نموده وازآرشیوی کاملی جهت جمع آوری مطالب کاملا

جدیدوغیرتکراری جهت تدوین پایان نامه استفاده مینماید.

 –  مقاله علمی-پژوهشی درصورت توافق ازکاراستخراج خواهدشد.

 – مشاوره وهمکاری تادفاعیه دانشجوبطورمستمرادامه خواهدداشت

برای دریافت جدیدترین مطالب سایت و عضویت در خبرنامه،ایمیل خود را اینجا وارد نمایید.

اخبار داخلی سایت و انجمن ها

از بهترین کتابداران حوزه دانشگاهی تجلیل می شود .

توجه توجه !!!

دانلود پروپوزال و پایان نامه آماده

کپی کردن مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.

استفاده از مقالات و پایان نامه ها در سایت های دیگر به هیچ عنوان مجاز نیست حتی در صورت خرید.

جهت حمایت از ما لطفا این نکات را رعایت فرمایید.

چاپ مقاله isi

Harvard University

اصفهان

حوزه انجمن ها و اتحادیه ها

دوستان دانشجویان

13 May 2019